Naminiai sūdyti ar rūkyti lašiniai

DSC_0161

Ar žinote, kad lašinius mokslininkai neseniai reabilitavo ir jie šiuo metu laikomi sveiku produktu? 🙂 Tik va bėda – mažuosius kiaulių ūkius, kuriuose paršelius šerdavo natūraliai produktais, naikina. Ir vis sunkiau gauti tų „tikrų” lašinių… Todėl kai tik yra galimybė nusipirkti sveikai augusios kiaulaitės, būtinai imame lašinių paltį, dalį sūdome, dalį rūkome. Šviežius lašinukus su juoda rugine duona ir raugintais ar marinuotais agurkėliais pas mus valgo vyrai, talkoje/gamtoje/kelionėje. Bandelių įdarams tokie lašinukai netinka, netgi mėgstantiems riebiai būna per riebu, tam labiau tinkama šoninė. O štai lietiniai blynai, kepti ant tokiais lašinukais pateptos keptuvės, patinka visiems.

Kviečiu pabandyti. Ir net jei neturite rūkyklos, namų sąlygomis vieno ingrediento pagalba galite pasigaminti lašinukų su dūmo kvapu. 

Reikės:

3 kg šviežių lašinių su oda

1 kg druskos

1 šaukštelio maltų kmynų

1 šaukštelio džiovintų petražolių

1 šaukštelio džiovinto raudonėlio

1 šaukštelio smulkintų džiovintų kadagio uogų

2 šaukštelių rūkytos paprikos miltelių (sūdytam variantui)

Lašinius supjaustau plytos didumo gabalais, nuplaunu, nusausinu popieriniais rankšluosčiais, gabalus sudedu į puodą ir užberiu druska.

Ją gerai įtrinu į lašinius, beriu rūkytos paprikos miltelius, juos tolygiai paskirstau, puodą dengiu dangčiu ir statau rūsy ar ant šaldytuvo lentynos. Penkias-šešias  dienas lašinukus reikia kartą per dieną prisiminti, ištraukti puodą ir, nuėmus dangtį, gabalus pavartyti, palaistyti druskos tirpalu (jei toks susidaro) arba tiesiog dar kartą pamaigyti gabalus, kad druska ir paprika kuo tolygiau pasiskirstytų.

Po penkių-šešių dienų lašinius traukiu lauk, sudedu ant popierinio rankšluosčio apdžiūti, tuomet įtrinu prieskonių mišiniu, jei norisi lengvo dūmo poskonio, naudoju rūkytos paprikos miltelius.  Taip paruoštus lašinius susuku į kepimo popierių ir laikau šaldytuve.  Po 2-3 dienų jau ragaujame, laikomi šaltai taip ruošti lašiniai puikiai laikosi 3-4 mėnesius.

Jei gaminame rūkytą variantą, kiekvieną gabalą įvynioju į marlę ar specialų tinklelį mėsos rūkymui ir siunčiu vyrą į rūkyklą. Esame rūkę šlapia obelim, slyva, bet gardžiausias – alksninis dūmas. Mūsų rūkykla karštoji, todėl lašinius dūmyjam tik kelias valandas, kitaip visi riebalai suvarvėtų šuniui ant uodegos..

Rūkytus lašinukus sandėliuoju rūsy, o neturint šaltų patalpų visada išgelbės šaldytuvas.

 

 

 

 

Parašykite komentarą