Gelbstint eilinį pomidorą

Kaip išsaugoti pradedančius vysti ar gerokai suminkštėjusius pomidorus?
Kaip rašiau, mano nauja veikla susijusi su vaisiais ir daržovėmis, maloniai kviečiu užsukti į mūsų vitaminų oazę Naujoje Vilnioje Parko 28a. Nebūnu čia visą laiką, bet jei užsukę manęs nerastumėte, turėkite omeny, kad mano skaitytojams taikome 10% nuolaidą, jums tereikia prieš perkant vaisius ar daržoves pasakyti slaptažodį „KŪMUTĖ” 🙂
Na, o kaip žadėjau, pradedu „Gelbstint eilinę daržovę” ciklą.
Šiandien gelbėju pomidorus, skamba keistai, nes lyg ir ne sezonas, bet gauname Ispanijoje augintų raudonskruosčių, kurie jau turi sezoninę spalvą ir kvapą, tačiau labai greitai minkštėja, tad surinkau minkščiausius perdirbimui.
Visų laikų hitas mano virtuvėje yra malta pomidorų tyrė. Paprasčiau negali būti – pomidorus nuplaunu, išpjaunu žiedkotį, dedu į virtuvinio kombaino indą, skirtą malimui. Šiandien dar turėjau pavytusios paprikos, kiek pasiraukšlėjusį sviestinį moliūgą, įpjausčiau kartu ir juos.
Tereikia prisiminti vieną proporciją – 1 litrui pagamintos tyrės reikia 1 nubraukto šaukštelio druskos (apie 25g). Sumaltą masę pilu į puodą, jungiu kaitrą ir laukiu, kol pasirodys pirmos putos. Tuomet jau nedelsiant beriu druską ir pamaišau, kad ji ištirptų. Užvirti nereikia. Tyrę supilstau į patogius stiklainius, sandėliuoju rūsyje arba šaldytuve.
O kurgi naudoju šį gardėsį? Verdu pomidorinę sriubą, chašlamą, charčio, gaminu padažą makaronams, pilu ant picos pado ar karštų sumuštinių. Bet pats skaniausias atradimas – šioje tyrėje troškinti vištienos petelius ar kiaulienos juosteles, pomidoruose esanti rūgštis neįtikėtinai suminkština mėsą, ne veltui Sakartvele toks populiarus Čachocbili patiekalas, gan dažnai jį gaminu tiesiog puode, bet skaniausia, kai yra dūmo kvapo, todėl naudoju kazaną ar grilio groteles.

6 porcijoms pasiruošiu:
1 kg vištienos petelių
2 l pomidorų tyrės 
200 g šviežios kalendros
1 didesnę česnako galvą
2 šaukštus tyro aliejaus
1 šaukštelį aitriosios paprikos
2 šaukštus adžikos
Šviežios kvietinės duonos
Duoną paminėjau ne be reikalo, ji svarbi finalinė recepto dalis.
Į puodą pilu aliejų ir pusę pomidorų tyrės, tuomet dailiai sudedu petelius, užpilu likusia tyre ir troškinu, puodą pridengusi dangčiu nedidelėje kaitroje apie 40 minučių. Per tą laiką smulkiai sukapojų kalendras ir česnaką.
Adžiką sudedu į dubenėlį, samčiu pasemiu skysčio iš puodo, pilu ant adžikos ir gerai sumaišau. Į puodą beriu aitriąją paprika, kalendrą ir česnaką, užpilu adžikos mišinį, puodą pilnai dengiu dangčiu ir palieku troškintis 5 minutes. Išjungusi kaitrą neskubu atidengti, leidžiu skoniams susiporuoti bent 15 minučių.
Tiekiu be jokių papildomų priedų, o duonos pasiūlau pačiame gale, kai lėkštėse lieka tik padažo, jį ir yra skaniausia išdažyti ir suvalgyti balta kvietine duona.

2 atsakymai į “Gelbstint eilinį pomidorą”

  1. Labai džiugu, kad ne aš viena taip naudoju pomidorus.🥰💖💖 Tik druskos aš visai nenaudoju. Tai mano megstamiausios pomidorų sultys… Ir laikymas paprastas-net virtuvėj spintelėj gerai laikosi, mmmmm niam niam😉😊🥰

Parašykite komentarą