Naminis obuolių actas

actc1

Jau seniai kirbėjo mintis, kad reikia pasigaminti naminio acto. Ir štai pagaliau atsirado proga – kaimynė rudenį padovanojo žieminių obuolių. Prisiskynėme tiek, kad suvalgyti niekaip nepajėgėm, o kai vasario mėnesį obuoliai pradėjo raukšlėtis, nusprendžiau pabandyti pagaminti obuolių vyno ir jį sugadinti – paversti actu 🙂 Merfio dėsniai veikia visur, pirmas bandymas niekaip nenorėjo virsti actu, ir tapo puikiu vynu (kada nors ir apie tai). O po kelių savaičių gaminta antra partija labai pradžiugino. Natūralus actas skoniu nė kiek nepanašus į pirktinį. Tai labai kvapnus, truputį gazuotas, natūralus produktas. Naudoju jį bet kur, kur reikia acto (valymui tokio produkto naudoti ranka nekyla) – sodai pyragams gesinti, barščiams ir burokėlių salotoms, užpilams, padažams ir net naminiam limonadui gaminti. Ir, žinoma, su nekantrumu laukiu konservavimo sezono, keliolika stiklainių bus konservuoti su šiuo actu. Naudojau 15kg obuolių.

Specialiu įrankiu išpjaunu sėklalizdžius, jei neturite tokio – obuolius reikia ketvirčiuoti ir išpjauti sėklas peiliu, jų jokiu būdu neturi patekti į gaminį. Visi šaltiniai apie obuolių actą rašo, kad jis gaminamas iš obuolių sulčių, bet iš senų obuolių sulčių nelabai teišspausi, todėl sugalvojau kardinaliai kitokį būdą – pagaminti obuolių sunkos.

Bulvių tarkavimo mašina sutarkuoju obuolius, tyrę supilu į 20l vyno butelį, įberiu

1st balto cukraus

ir butelį sklidinai pripilu šilto vandens. Pirmas kelias dienas butelį palieku atvirą, laikau prie radiatoriaus, kad turinys įšiltų ir pradėtų rūgti. Po kelių dienų dedu kamštį su žarnele, kaip ir vyno gamybai. Kelias savaites viskas burbuliuoja ir kunkuliuoja ir tuomet atsisluoksniuoja tarkiai ir obuoliais prakvipęs vanduo. Po 2-3 savaičių skystį nukošiu ir supilu atgal į butelį. Vėl palieku atvirą kelioms savaitėms, va tuomet vynas ir sugenda ir tampa actu.

Laikau supilstytą į 1-2l butelius.

Kam tiek vargti? – jei paragausite, suprasite 😉

Iš nurodyto kiekio gavau 7l acto.

DSC_0038

2 atsakymai į “Naminis obuolių actas”

  1. Sveiki,noriu pasigaminti acto,bandžiau bet pradėjo pelyti.dėl kokių priežąsčių?ir noriu paklausti kodėl reikia išimti sėklas?

    1. Sveiki, pelėsis susidaro dėl aplinkoje gyvenančių grybelinių, skysčiai nepelyja, todėl galite nuimti susidariusi pelėsį ir nukošti patį acto ruošinį. O kaulavaisių sėklose (daugumoje) yra nedideli kiekiai cianido. Spaudžiant ir pasterizuojant sultis tokie kiekiai nepavojingi, tačiau fermentacijos metu vykstančių reakcijų metu gali susidaryti ir ne itin naudingi junginiai, be to sėklos keičia spalvą ir net skonines savybes. Tikrai verta padirbėti 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.