Dauguma gaminančių šį skanumyną naudoja žalių pomidorų ir citrinų derinį, o man labai patiko sumanymas pakeisti citrinas apelsinais, su visa žieve ir net sėklomis.
Skonis – karčiai saldus, valgomas su varške, jogurtu, ledais, paukštiena, balta mėsa, visais sūriais. Žodžiu tik su grybais ne 🙂 Aš juo gardinu pyragus ir pyragėlius, kartais net kokį torto lakštą sutepu.
O dauguma ragavusių pasakojo negalėję sustoti ir suvalgę iš karto visą stiklainį. Viena istorijų – apie žveją, smarkiai susipykusį su kolega, kuris bežuvaujant vienas tyliai iškabliavo stiklainį ir bandė nuslėpti nusikaltimą. Paliktasis be padažo mėsai pasakojo mintyse užsimojęs irklu, bet ačiūdie, apsigalvojęs ir tik paskelbęs nekalbadienį 🙂 Pasakojo susipykę ir sutuoktiniai, kai vienas naktį tyliai pribaigė pomdžemą, o kitas ryte planavo juo gardinti varškę.
Kasmet verdu vis daugiau, nes gausėja mėgėjų būrys, bet ir patys kuo puikiausiai pasigaminsite tikrai nesudėtingai paruošiamą pagardą. Iš kur žali pomidorai? – iš sodų ir sodybų, po didžiųjų rūkų, kai stiebus nujuodina maras, o jei tokių pažinčių nėra, yra turgus. Jame rugsėjo gale visada aptinku galybes dėžių su pigiai parduodamais žaliūkais. O kartą netgi gavau dėžę dovanų, vien už pasakojimą ką iš jų gaminti, smagus mainas.
Naudoju tiek žalius, tiek truputį nokti pradėjusius
Pomidorus
Vienu ypu gaminu kuo daugiau pagardo, nes darbo ir laiko sąnaudų tikrai nemažai.
Pomidorus nuplaunu ir stambia („burokine”) virtuvinio kombaino tarka sutarkuoju, išmatuoju gautą tūrį ir tarkius pilu į puodą, kuriame virs džemas. Vienam litrui pomidorų skaičiuoju
2 vidutinius apelsinus
Kadangi naudoju ir žieveles, apelsinus prieš naudojant apie 15 min. pamirkau sodos tirpale (5 vš : 1 l vandens), tokiu būdu, sako, iš žievės pasišalina chemikalai, kuriais vaisiai būna nupurkšti. Ištraukusi iš sodos tirpalo, apelsinus perplaunu švariu vandeniu ir sutarkuoju ta pačia virtuvinio kombaino tarka. Tarkius pilu į pomidorų masę, pamaišau ir jungiu pačią mažiausią ugnį ir puodą pridengiu dangčiu taip, kad būtų plyšys garams išeiti. Palieku 4-5 h virti. Karts nuo karto permaišau. Kai masė sutirštėja, suberiu
Cukrų
Jo skaičiuoju 0,5 kg vienam litrui skaičiuotų pomidorų tarkių. Dabar jau nuo puodo nesitraukiu, maišau, kol cukrus ištirpsta, tai trunka apie 15-20 min. Karštą džemą supilstau į švarius stiklainius, užsuku, palaikau iki atvėsimo aukštyn kojom ant rankšluosčio ir nešu į rūsį.
Patarimas – galima pilti citrinų sulčių ir, jei norisi tirštesnės konsistencijos – naudoti pektiną.
Įdomus receptas…
Tai , jei teisingai supratau apelsinus tarkuoti su žievele?…
Tikrai taip, žievelės ir yra tas „cinkelis” 🙂
ragavau Kūmutės pagamintą. Super, Be žodžių. Šiandien ir as gaminsiu 🙂
Skanaus, Loreta :*
Ar tikrai reikia virti tą 1 litrą 4-5 val?
Gal neaiškiai aprašiau, pataisysiu tekstą.
Proporcijos vienam litrui, bet niekad neverdu vieno, mažų mažiausiai 10.
Tvarka burokine ar smulkesnė? Aciū
Burokinė, aš dažniausiai tarkuoju kombaino tarka 🙂
Ačiū! As irgi su kombainu bandysiu. Bet jis turi įvairių peiliukų 😊
A, dabar supratau, teisingai. Būna visokių tarkų juose 🙂
Dar noriu patikslinimo, cukraus kiekis pradiniam tarkių kiekiui ar jau nuvirtam? Ačiū
Pradiniam, Aiste.