Raugintos daržovės ir pievagrybiai – žiemos gaminiai

raugin1

Tiesioginio televizijos eterio privalumas tas, kad viskas vyksta realiuoju laiku, nėra jokio montažo ir farso. Tačiau jis toks brangus, kad nėra kada papasakoti viską vienu ypu, nuosekliai, apgalvotai. Mano apsilankymo LRT metu planavome kalbėti tik apie girą (ir ją pagaminti), bet tuo pačiu papasakoti ir apie kitus rauginius, kurių lengvai galime pasiruošti žiemos metu. O kadangi šiai pokalbio daliai laiko neliko, o jūs vis teberašote su klausimais kaip ruošti tas ar anas daržoves, prisėdau aprašyti visko į vieną istoriją. Gal bus ir ilgokas rašinys, bet noriu pasidalinti savo patirtimi detaliai. Ir kiek įmanoma patraukliau, kad sugundyčiau jus imti ir pabandyti pasigaminti bent vieno iš jų, nes tai ne tik maistas, tai ir vaistas. Ir kaip sakė vienas išminčius – yra vaistas nuo visų ligų, tai profilaktika. Valgant raugintus produktus tikrai pagerės žarnyno darbas, vitaminas C pakels ūpą, vadinasi daugiau šypsositės, vadinasi imunitetas bus labiau pasiruošęs atkakliems mūšiams… Paralelių būtų galima rasti begales, tačiau šiandien apie gamybą.

Visiems rauginiams, išskyrus kopūstus, ruošiu vienodą sūrymą, jį gaminu iš

1 litro šilto vandens

1 vš rupios druskos (apie 30 g)

Skiriasi tik prieskoniai ir paruošimas. Kaip minėjau, žiemą rauginiams naudoju tik džiovintus prieskonius, na gal kartais nusižengiu tik viename – dedu šviežio česnako. Ir jį dažniausiai naudoju raugdama pievagrybius.

RAUGINTI PIEVAGRYBIAI

Negaliu valgyti miško grybų, deja. Todėl belieka mėgautis tolimu grybų aidu – pramoniniu būdu augintais pievagrybiais ar kreivabudėmis. Tačiau rauginti juos sumaniau tik prieš kelis metus, ir nuo tada, kai tik aptinku kokią akciją ar nukainojimą grybams, griebiu kilogramą – kitą ir paruošiu grybų, labai tinkančių užkandžiams, salotoms, sriuboms. 1 trilitriui pasiruošiu

1 kg pievagrybių

2 l sūrymo

2 vš džiovintų prieskonių (krapų stiebų, kalendrų grūdelių, kmynų, pipirų)

1 didesnę galvą česnako

Renkuosi kuo smulkesnius grybus ir jų nesmulkinu. Juos perplaunu po šalto vandens srove, į švarų stiklainį suberiu prieskonius ir griežinėliais pjaustytą česnaką, suberiu grybus ir užpilu šiltu sūrymu. Dengiu skepetaite ar popierine servetėle ir palieku šiltoje vietoje. Prasidėjus rūgimui skystis susidrumsčia, grybai smarkiai patamsėja. Po 2-3 dienų stiklainį dengiu plastikiniu dangteliu ir nešu į rūsį. Tinka ir šaldytuvas, jei jame turite vietos.

RAUGINTOS DARŽOVIŲ JUOSTOS

Šiam receptui renkuosi ilguosius burokėlius ir kuo storesnes morkas. Daržoves nulupu ir plačiu daržovių skustuku pjaustau juostas. Jas dedu į norimos talpos stiklainius, dažniausiai ruošiu po litrą vienų ir kitų ir tokiam tūriui užtenka 2-3 morkų ir 2 ilgų burokų. Beje, pjaustant burokus dėviu pirštines, kitaip delnai nusidažo ilgai neatsiplaunančiu raudoniu.

Į kiekvieną stiklainį dedu po

1 vš sausų prieskonių rauginimui

ir užpilu sūrymu. Taip pat, kaip ir grybus, nuo rūgimo pradžios 2-3 dienas stiklainius laikau šiltai, vėliau išnešu į vėsią vietą.

RAUGINTI KOPŪSTAI SU APELSINAIS

Rauginti kopūstai tiek įprasti lietuviškam gomuriui, kad dažniausiai nė nebemąstome apie jų gamybą namuose, juk pasirinkimas prekybos centruose ir turguose toks didelis. Bet man visada negana skonio, kopūstus pradėjau gaminti su apelsinais, burokais, paprikomis. Šiandien apie vieną iš jų – apelsininį.

Skonis išties užburiantis, kadangi apelsino saldumas ir žievelės kartumas prideda net du papildomus poskonius.

Kopūstus raugiu puode, kad būtų lengviau paslėgti. Produktus skaičiuoju sekančiai:

1 kg pjaustyto kopūsto

1 vš su kaupu druskos (apie 50 g)

0,5 aš kmynų

1 didesnis apelsinas

10 – 12 šviežių spanguolių uogų

Iškarto girdžiu klausimą, ar iš tiesų nereikia morkų? Raugiant su apelsinais, morkų nenaudoju ir, tiesą sakant, ne itin jas mėgstu ir klasikiniuose kopūstuose, teikiu pirmenybę atskirai raugtoms juostoms.

Kopūstus supjaustau plonais šiaudeliais, tam puikiai tinka pjaustyklės ar net virtuvinio kombaino peiliai.  Apelsinus nuplaunu ir penkiolikai minučių pamerkiu į sodos tirpalą, skaičiuoju vieną valgomą šaukštą sodos litrui vandens, Apelsinai norės plūduriuoti, todėl uždedu sunkesnę lėkštę, kad jie tolygiai išsimaudytų.

Kopūstų šiaudelius suberiu į puodą, suberiu druską ir tuomet ilgai gniaužau kopūstus, kol išsiskiria sultys ir jose ištirpsta druska. Jei turite medinę grūstuvę, galima daužyti kopūstus su ja, tačiau man labiausiai pasiteisino rankų darbas.

Apelsinus supjaustau plonais griežinėliais, juos sudedu į kopūstus, suberiu spanguoles ir kmynus, dar kartą viską labai gerai išmaigau, nesibaiminkite, kad spanguolės irgi ištrykš, tai tik į gera, nes tuomet jos išskirs savąsias sultis. Daržoves sugrūdu, dedu plačią lėkštę ir kuo didesnį svorį. Tai gali būti akmuo, nebenaudojamas vyro hantelis 🙂  ar tiesiog puodas su vandeniu. Svarbu, kad visas turinys skendėtų skystyje.

Puodą statau į šilčiausią įmanomą vietą, kasdien aplankau ir žvilgteliu ar viskas tvarkoje, kartais pabadau su šermukšnio lazdele, kad išeitų daržovėse susikaupęs oras. Mano namie kopūstai įrūgsta per 6-7 dienas, tuomet juos parceliuoju į norimo dydžio stiklainius, dažniausiai į mažesnius, kad vienu kartu suvalgytume visą turinį.

Ir visa ko svarbiausia yra prisiderinti prieskonius pagal savo skonį, jokiu būdu nebūtina sekti griežtų receptūrų, improvizacija – skonių karalienė 😉

 

2 atsakymai į “Raugintos daržovės ir pievagrybiai – žiemos gaminiai”

  1. Aciu uz receptus. Turiu pora klausimu:
    ar galima pasmulkinti stambius pievagribius?
    kada bus galima valgyti ir grybus ir darzoves juostelemis?

    1. Sveiki, pievagrybius galima pasmulkinti, žymiai greičiau įrūgs, kaip ir daržovių juostos. O per kiek laiko įvyks fermentacija priklauso nuo temperatūros jūsų namuose ir dar kelių veiksnių, gali reikėti 4-5 dienų, o kartais ir 10. Geriausia kasdien pauostyti 🙂

Parašykite komentarą