Spurgos

edf

Užgavėnėms gavau užsakymą pagaminti ką nors tradicinio, bet su modernia nata. Paryčiais, nemigos akimis žiūrėdama į lubas, kračiau atminties stalčius, iš ten krito blynai, sklindžiai, lietiniai, bulvių košė su spirgais, cibulynė, žirnienė ir visa kita, ko ir pati ne itin valgau 🙂 Ir kai atėjo mintis, kad reikia pagaminti ką nors panašaus į blynus, prisiminiau kaip seniai nekepiau spurgų. Nekepiau, tikrai taip, nes mūsiškės, varškinės, yra verdamos aliejuje, o šios amerikonkos, mūsų meiliai vadinamos „pampuškomis”, iškepa keptuvėje. Ir jos yra apvalios kaip mūsų sklindžiai, o skylutė vidury primena visų mugių karalienę baranką. Todėl šįvakar namai kvepia kepiniais, o stalas ir net grindys baltuoja, ne nuo sniego, nuo saldžios cukraus pudros.

Iš sekančių produktų iškepu 15-18 spurgų. 

2 kiaušiniai

200 ml kefyro

1 šaukštelis sodos

150 g balto cukraus

1 šaukštelis vanilinio cukraus

800 g kvietinių miltų

1 šaukštas spirito

2 šaukštai aliejaus

150 ml aliejaus kepimui

Kefyrą supilu į gilų indą, suberiu sodą ir pamaišiusi palieku kelioms minutėms, kad soda užgestų nuo kefyro rūgšties. Tuomet įmušu kiaušinius, supilu du šaukštus aliejaus (naudoju sezamų), spiritą, suberiu baltą ir vanilinį cukrų ir šluotele plaku, kol viskas virsta vientisa mase. Po truputį įsijoju miltus ir maišau, o kai jau sunkiai maišosi, suberiu visus miltus ir tešlą išminkau. Tešla gaunasi elastinga ir nelimpanti prie rankų.

Darbo stalą ištiesiu silikoniniu kilimėliu, atgnybu pusę tešlos ir ją kočėlu iškočioju storu, apie 1 cm lakštu. Plonasiene stikline išpjaunu apskritimus, o skylutę vidury padarau obuolių sėklalizdžio išėmėju, jei tokio neturite, galima naudoti pačią mažiausią namie rastą taurelę.

Į keptuvę supilu aliejų kepimui, jungiu kaitrą ir laukiu, kol aliejus labai gerai įkais. Tuomet dedu po 5 – 6 spurgas ir kepu jas iš abiejų pusių kol išsipūs ir paruduos, dažniausiai vienai pusei reikia 3 – 5 minučių. Papildomo aliejaus neprireikia, nes spiritas, esantis tešloje, neleidžia riebalams prasiskverbti į kepinį, todėl spurgos būna sausesnės, nei kepant įprastai.

 Dar karštas spurgas pabarstau cukraus pudra. Kartais aplieju glajumi, kurį pagaminu iš kelių šaukštų tos pačios cukraus pudros ir šlakelio citrinos sulčių.

Šios spurgos ilgai išlieka šviežios, laikau jas popieriniame maišelyje kambario temperatūroje.

edfedfedfedf

4 atsakymai į “Spurgos”

  1. Sveiki, man labai patinka Jūsų receptai, bet sumaišius visus šio recepto produktus, gavosi ne elastinga, o beveik (truputį perdedu) :))) blynams skirta tešlą. Gal kartais reikia tik kiaušinių trynius dėti, o ne kiaušinius su baltymais? Tikrai nesigavo nieko panašaus į nelimpančią tešlą. Vos ne tiek pat miltų reikia pridėti papildomai, kad būtų įmanoma iškočioti blyną, o tuomet iškepus jau panašu į barankas, o ne spurgas :))).
    Dėkui.

    1. Miela Loreta, aprašau tik išbandytus receptus, ir dažniausiai bent kelis kartus 🙂 Žinot, labai didelę įtaką daro miltai, juk dabar jų toks pasirinkimas. Aš naudoju malūne maltus, viso grūdo kvietinius, jei naudojote pvz. ekstra pirktinius, gali būti, kad jų reikėjo daugiau… O kaip skonis? Ar purios spurgos gavosi?

    1. Taip ir pamaniau, nes jei dėjote dvigubai daugiau miltų, turėjo būti smarkiai per kieta tešla. Pabandykite tešlą gaminti neskubant, duoti jai laiko subręsti. Linkiu skanių atradimų 😉

Parašykite komentarą