Ruginiai duoniukai

edf

Tiems, kas renkasi naminės duonos kepimą, tikrai pažįstamas ir nesėkmės skonis, net ir labiausiai įgudusiai šeimininkei kartais perkepa, neiškepa ar ima ir neiškyla kepama duona. Su pastarąja mano santykis irgi visoks, todėl kai jau reikia garantuoto rezultato, kepu duoniukus, jie labai tinka tuomet, kai maisto reikia pasiimti „su savim”, o progų tam begalės, ypač trijų sezonų metu, kai norisi būti lauke, miške ar paežery.

Duoniukus kepdavau iš kvietinių ir ruginių miltų (50/50), tyro vandens, trupučio aliejaus ir obuolių actu gesintos sodos. Bet kai pamaniau, kad tešlą galima gaminti su raugu, nebekilo jokių abejonių, kad tai bus mano sekantis kepinys.

Po daugelio kepimų galiu drąsiai skirti pirmą vietą šioms duonelėms, jos turi malonios rūgštelės, yra porėtos, skalsios. O kadangi jau ne kartą gyriausi, kad mano namuose viskas rūgsta labai greitai, kepu duoneles, raugindama visą masę, gal tame ir slypi paslaptis, kodėl jos tokios minkštos ir porėtos.

Visus produktus matuoju ta pačia stikline, vienai kepimo skardai reikia:

4 st ruginių miltų

3 st drungno vandens

0,5 st saulėgrąžų branduolių

0,5 st moliūgų sėklų

0,5 st sezamo sėklų

Miltus ir vandenį pilu į gilesnį indai, sumaišau ir palieku šiltoje vietoje. Pradžioje masė gali pasirodyti tirštoka, bet rūgstant ji skystės. Kasdien kelis kartus mediniu šaukštu pamaišau, ir kai jau pamatu besiformuojančius burbulus, imuosi kepimo. Mano namuose šis procesas trunka 1-2 paras, nelygu oro temperatūrai ir santykiniam drėgnumui namuose, rūgimas gali vykti iki 4 parų. Paprasčiausias testas ar tešla jau įrūgusi – pauostyti, turi jaustis maloni rūgštelė.

Į tešlą įmaišau sėklas, druskos nė nededu, bet jei jums norisi sūrumo – įberkite šaukštelį. Sėklas taip pat galite dėti pagal savo nuožiūrą, svarbu, kad jų būtų daug.

Skardą iškloju silikoniniu kilimėliu (galima naudoti ir kepimo popierių), supilu tešlą ir formą dedu į orkaitės vidurį. Jungiu 150 C, kepimo režimą iš abiejų pusių ir kepu apie valandą, per šį laiką susiformuoja plutelė. Tuomet skardą ištraukiu ant darbastalio, palaukiu, kol truputį atvės ir aštriu peiliu supjaustau norimo dydžio stačiakampiais. Skardą grąžinu į orkaitę, temperatūrą padidinu iki 180 C ir kepu dar apie 15 – 20 minučių.

Iškepusius duoniukus atvėsinu ir laikau popieriniame maišelyje.

edfedfedf

4 atsakymai į “Ruginiai duoniukai”

  1. O ką reiškia saulėgrąžų branduoliai? Ar tai sėklos, ar kažkas kita? Nesu susidūrusi.

  2. Kiek maždaug laiko rauginote masę duoniukams ? Noriu pabandyti išsikepti kelionei 🙂

    1. Miela Daina, rūgimo procesas pas visus vyksta skirtingai, man teužtrunka dieną – dvi, kitiems prireikia ir 5. Reikia stebėti raugą, atsiradę burbuliukai ir rūgštus kvapas rodys rūgimo pradžią.

Parašykite komentarą