Šiandien be ilgų įžangų, mat labai karšta…
Tokios dienos mano virtuvėje skiriamos konservavimui, ypač, jei kažkas už tave surenka agurkus šiltnamy, kuriame turbūt +60 C. Ačiū vyrui – didvyriui, man tai mirtina temperatūra…
Nenuostabu, kad šiltnamis pilnas peraugusių agurkų, bet kaip visad – verčiam negatyvą pozityvu 🙂 Lupu juos, ketvirčiuoju, išpjaunu sėklas ir gautas juostas raugiu. Gamybos receptas jau tapęs klasika, kadaise mano aprašytas čia su nepjaustytais agurkais, puikus daugeliu aspektų, gaminant ir žiemą ragaujant suprasite kodėl. Naujiena tik mano sumanytas būdas suvartoti peraugusius agurkus.
Kadangi sulaukiu daug klausimų iš bandžiusių gaminti, įkeliu foto kaip turi atrodyti agurkai, tinkami šiam receptui. Jie turi būti smarkiai peraugę ir jau rudi, jei gaminsite peraugusius, bet dar žaliu agurkus, jie gali ištižti.
Taigi, kai tik agurkų plantacijose atsiranda storapilvių agurkų, juos nulupu, pjaunu į keturias dalis ir išimu sėklas, pjaustau apie 2 cm juostomis, kurias sudedu į gilesnį indą. Toliau skaičiuoju sekančiai:
1 l šilto vandens (apie 40 C)
3 šaukštai be kaupo rupios druskos (apie 75 g)
3 – 4 skiltelės česnako
sauja krapų žiedynų, vyšnių ir juodųjų serbentų lapų mikso
Pilu litrą vandens, dedu druską, vėl vandenį, vėl druską. Ir taip tol, kol juostos jau panyra skystyje. Tuomet įpjaustau česnakus, sudedu delnuose pagniaužytus lapus, ranka gerai maišau, kol nebesijaučia druskos kristalų. Juostas pridengiu lėkšte (svorio nereikia) ir palieku 2 – 3 dienoms rūgti. Kasdien bent porą kartų nuimu lėkštę ir ranka ar mediniu šaukštu gerai pamaišau.
Praėjus pirminio rūgimo laikui, juostas traukiu iš skysčio, perplaunu po šalto vandens srove ir palieku koštuve. Skystį, kuriame rūgo agurkai, pilu lauk.
Užsukamus 1 l ar 0,7 l talpos stiklainius išplaunu ir iškaitinu orkaitėje +90C temperatūroje (vėjelio režimu). Dangtelius visad naudoju tik naujus, todėl juos tik perplaunu karštu vandeniu.
Juostas talpiai dedu į stiklainius, labai stipriai spausti neverta. Kelias dienas rūgusios juostos tampa lanksčios, todėl jų į stiklainius telpa žymiai daugiau, nei žalių agurkų.
Kiekvieną stiklainį sklidinai užpilu šaltu vandeniu, užsuku dangtelius ir iškart nešu į rūsį. Šaltoje aplinkoje sustoja rūgimo procesas, todėl juostos ir žiemą yra šviežiai raugto agurko skonio.
Puikus užkandis ar garnyras, o iš juostų gaminta agurkinė sriuba nustebins kitokiu, gaiviu, skoniu.
Jei agurkai kartoki, ar verta gaminti is ju raugintas juostas? Ar tas kartumas isliks?
Kartumas išnyksta po 3-4 mėnesių, tad jei planuojate tiek išlaukti – drąsiai gaminkite 😉
Laba. O krapai raugiant nesugadins recepto? Kažkaip man jų reikėtų…
Miela Irena, raugiant pradžioje reikia krapų. Bet jei norisi į stiklainį dėti, dėčiau dziovintą.
Sory,klausiau nes tris kart skaičiau receptą ir jų neradau😊
Aaa, tikrai. Nuotraukose yra, o recepte ne 🙂 Sory, ryt pataisysiu, ačiū už pastabą.
Ką gi, bandom. Pirma partija paruošta rauginimui. Žiūrėsim kas bus po 2 dienų…. 🙂
Miela Nesta, bus gerai. Ypač žiemą 🙂
Sveiki, po kiek laiko (laikymo šaltai) tinkami ragauti?
Sveiki, pilnai įrūgę būna po mėnesio, bet aš lukteliu bent du-tris, tada jau būna gerokai rūgščios juostos 🙂