Salyklinė gira

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠiemet mane vis pakalbina apie giros gaminimo ypatumus („Vartotojų kontrolė“ įrašas čia bei radio laida „Geriausi dalykai namie“ su Beata įrašas čia). Ir po laidų nekart sulaukiau klausimo – kas gi tas salyklas, kuriuo gardinu rauginamas giras?

Salyklas yra daiginti ir sumalti grūdai, procesas ne iš trumpųjų: pirmiausiai grūdai pilnai išdžiovinami, tuomet trimis fazėmis mirkomi ir sudaiginami. Vėliau kaitinami arba net deginami, kad įgautų specifinį skonį, kvapą ir spalvą. Salyklo namuose vargu ar pasigamintume, tad pėdinu jo pirkti. Ir ne bet kur, o į labai jaukią, spalvingą ir kvapnią parduotuvę „Delona“

Pirmą kartą salyklo koncentratą pirkau, pasikalbėjusi su pardavėja apie juodos duonos kepimą, bet parsinešusi butelaitį peržvelgiau aprašą etiketėje, pašniukštinėjau naudojimo galimybes internete ir supratau, kad alaus gamybai dar nepribrendau, bet giros jau tikrai taip! Įpyliau kelis salyklo lašus į rauginamą duonos girą ir net aiktelėjau nuo per kelias sekundes nusidažiusio skysčio ir atsiradusio kvapo, primenančio kadaise vasaros sezonu Vilniaus ir Palangos gatvėse iš bačkų į sunkius bokaliukus pilstytą girą…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jau kelis metus salyklinė gira mano virtuvėje yra gerbiamiausia, nes ją, kaip bazę naudoju kitų gėrimų gamyboje. Tokiu būdu paslepiu nemėgstamus skonius, pvz. burokėlių sultis, kurių vienų negaliu nuryti, bet, sveikatos vardan, supylus jas į lengvai gazuotą salyklinę girą, gaunu labai netgi gardų gėrimą. Taip pat paslepiu juodųjų ridikų, moliūgų ar cukinijų sultis.

Giros gamyba – ilgas procesas, bet tik laiko prasme. Jos pagrindą sudaro saldintas vanduo, papildomas norimais priedais – kmynais, duona, uogomis, vaisiais, valgomais gėlių žiedais, džiovintais žiedlapiais, prieskoninėmis žolelėmis ar salyklu.

Saldinimui naudoju tik medų, bet tai mano pasirinkimas, girų gamybai puikiai tinka ir cukrus. Proporcija sekanti:

1 litras vandens

2 šaukštai medaus

Girų rauginimui renkuosi didelius stiklainius su kraneliais ar tiesiog stiklinius trilitrius. Supilu 2/3 tūrio kambario temperatūros vandens, sudedu reikiamą kiekį medaus ir maišau, kol jis ištirpsta. Tuomet sudedu norimus priedus ar jų miksus, gerai išsuku, kad pilnai panirtų, stiklainį dengiu drobiniu rankšluosčiu ir palieku šiltoje vietoje rūgti.

Salyklinei girai pilu 4/5 tūrio saldinto skysčio ir supilu 1 šaukštelį salyklo koncentrato.

Girą kasdien pasuku mediniu šaukštu, kad gautų oro. Kai iš stiklainio pasklinda rūgštelėjęs kvapas, o ant stiklo matosi susidarantys burbuliukai – gira įrūgusi. Nelygu šilumai namuose, gira gali rūgti 2-7 dienas.

Įrūgusią girą supilstau į mažesnės taros butelius ir laikau šaltai. Svarbu butelių neužsukti labai hermetiškai.

Jei turite klausimų – rašykite juos komentaruose.

Parašykite komentarą