Daržovių sriuba ar daržovių sultinys turbūt pažįstami kiekvienam. Tačiau ypatingai sodrų ir aromatingą sultinį galima pagaminti ir iš to, ką dažniausiai lengva ranka metame į šiukšlinę (ar kompostinę).
Apie tokį sultinį kalbėjomės LRT „Klauskite daktaro” laidoje (įrašą rasite čia), bet tiems, kurie mėgsta receptus skaityti, o ir tiems, kuriems kilo klausimų po laidos, aprašysiu visą procesą ir kai kuriuos niuansus šiame įraše.
Pirmiausiai labai svarbu atskirti sąvokas kas yra „maisto likučiai” ir kas yra „maisto atliekos”. Jei likučius galime sunaudoti patiekalų ar ruošinių gamybai, tai maisto atliekos neturėtų papulti į mūsų racioną. Toks pats skirtumas yra ir sąvokose „suvytusi” ir „pradėjusi vysti” morka. Net ir ilgai verdamam sultiniu netiks jau suvytę daržovės.
Taip pat turime atminti, kad tokiam koncentruotam maistui reikia naudoti kuo ekologiškesnes daržoves, tačiau kai kurių daržovių likučiai visiškai netinka ne tik dėl žievėje kaupiamų nitratų, bet ir dėl skonio.
Tam, kad pradėję vysti ar lupamos daržovės būtų tinkamai laikomos, įsitaisiau atskirą dėžutę šaldiklyje, joje kaupiu likučius, o dėžutei pilnai užsipildžius iškarto verdu sultinį. Jį, beje, taip pat galima užšaldyti vėlesniam laikui, tačiau mūsų namuose nėra dienos be sriubos, todėl sultinys sunaudojamas kaipmat.
Ir dar vienas svarbus momentas. Jei jums visgi norisi mėsiško sultinio, į tą patį puodą galima dėti raudoną mėsą ar kaulėtas jos dalis, viskas puikiai susiporuos ir gausite nuostabaus aromato bazę sriubai.
Tai kas gi tinka sultiniui?
- Geltonųjų ir ypač mėlynųjų svogūnų lukštai. Pastarieji sultiniui suteikia ypatingą spalvą, o geltonieji – intensyvesnį kvapą.
- Moliūgų žievės
- Morkų žievės
- Žalioji, dažniausiai nevartojama, porų dalis
- Petražolių šaknų, salierų gumbų bei pastarnokų žievės
- Kalafiorų, brokolių kotai
- Pradėję vysti kopūsto lapai
- Apvytę prieskoninės žolelės
O kas netinka sultinio gamybai?
- Bulvių žievės
- Burokų žievės
- Kopūsto kotas
- Saldžiųjų paprikų likučiai
- Pomidorų, agurkų likučiai
- Ridikai, ridikėliai
Sultinį gaminu 4,5l puode. Į jį sudedu šaldytus daržovių likučius ir užpilu 3 litrais vandens, tikslių proporcijų paisyti nebūtina, bet skaičiuoju daugmaž 1/3 tūrio daržovių ir 2/3 tūrio vandens.
Kaičiu puodą, palaukiu kol užvirs, tuomet iki minimalios sumažinu kaitrą, puodą pridengiu dangčiu ir palieku kunkuliuoti 25-30 minučių. Tuomet sultinį nukošiu, beriu porą šaukštelių druskos, šaukštelį džiovintų prieskoninių žolelių (labai tinka bazilikai, dašiai, raudonėliai arba pirktiniai viduržemio jūros ar persilado prieskonių mišiniai) ir gerai sumaišau.
Jei ruošiuosi naudoti vėliau, sultinį supilu į patogią tarą ir laikau šaldytuve.
Naudoju kaip sultinį, kai norisi ko nors prie kibino. Žiemą, sužvarbus išgeriant stiklinaitę, norint sušilti. Ir kaip bazę chašlamos, soliankos, burokėlių, pomidorų, svogūnų sriuboms.