Aštri jautienos sriuba „Du viename”

Nors už lango plieskia saulė, o namuose burzgia kondicionierius, karštų dienų mitybos įpročius kartais verta permąstyti.

Atsibodo šaltibarščiai ir salotos, skrandis ėmė prašyti šilto maisto. Ir tuomet prisiminiau, kad pietų šalyse, jose keliaujant ar gyvenant,  pietums visad būdavo tiekiama sriuba. Karšta, būtinai aštri ir labai soti. Ir šmėstelėjo mintis, gal tai ta pati „kuo susirgai, tuo ir gydykis” taisyklė? Ją nebūtina suprasti tiesiogiai, ši frazė kitose kalbose skamba kiek kitaip, bet esmė lieka ta pati – jei bloga nuo karščio, juo ir reikia malšinti karščio pojūtį.

Pabandžiau ir labai nustebau, iš tiesų karšta ir aštri sriuba savotiškai atvėsino kūną. Pasotino. Nuramino blogus pojūčius.  Tad karšta sriuba vasaros metu buvo reabilituota ir paskelbta nebe tik šaltojo sezono, bet ir karštojo sezono patiekalu.

Dažniausiai verdu itin tirštą jautienos sriubą su stambiai pjaustytomis daržovėmis, kad tiekiant reikėtų ne tik šaukšto, bet ir šakutės. Ir nors recepto ingredientai ir gamyba labiausiai panaši į armėnišką chašlamą, visgi mes ją vadiname „du viename”. Mat po lėkštės tokios sriubos apie antrą patiekalą nė nebekyla mintis, viena porcija lygi dviems patiekalams vienu ypu.

Sultinio pagrindui visada naudoju jautienos kulninę arba šonkaulius ir galybę cukinijų.

8 porcijoms reikės:

1,5 kg jautienos

1,5 kg jaunų cukinijų

2 didesnių svogūnų

2 didesnių morkų

3 saldžiųjų paprikų (renkuosi raudonas)

1 baklažano

1 šaukšto grūdėtųjų garstyčių

1 šaukštelio adžikos prieskonių (arba 2 šaukštų adžikos padažo)

1/2 šaukštelio grūstų aitriųjų paprikų

200 ml balto sauso vyno (galima keisti vandeniu)

Druskos

Į puodą supilu vyną, cukinijas nulupu ir supjaustau kubeliais. Naudojant jaunas daržoves, sėklų neišpjaunu. Ant cukinijų beriu smulkiai supjaustytus svogūnus, nedideliais kubeliais pjaustytą baklažaną, sudedu nepjaustytą mėsą, dengiu dangtį ir puodo turiniu užvirus, kaitrą sumažinu iki minimaliausios ir palieku kunkuliuoti 1,5h. Jei naudoju greitpuodį, pakanka ir 30 minučių. Per šį laiką daržovės pilnai suminkštėja, mėsa prisigeria aromatų ir pilnai išverda.

Virimo laiką išnaudoju pasiruošti likusius produktus, morkas supjaustau ne itin plonais griežinėliais, saldžiąją papriką stambiais gabalais,.

Iš puodo traukiu jautieną, palieku atvėsti. Į puodą pilu stiklinę karšto (!) vandens. sudedu daržoves ir troškinu apie 15 minučių.  Mėsą nuimu nuo kaulo ir supjaustau postambiais gabalais, juos grąžinu į puodą, sudedu prieskonius, garstyčias, pasūdau, jei sriuba atrodo per tiršta, šliūkšteliu dar truputį karšto vandens.

Jungiu maksimalią kaitrą, palaukiu kol užvirs, dengiu dangtį, išjungiu ugnį ir puodą palieku ramybėje bent pusvalandžiui.

Tiekiu su sezoniniais žalumynais, yra mėgstančių valgyti su šaukštu grietinės, juodos duonos rieke.

 

Parašykite komentarą