Firminė kepeninė

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karts nuo karto savo gaminamų patiekalų aprašymuose užsimenu, kad namuose jau trečius metus naudoju stebuklingą aliejaus spaudimo presą, kuris spaudžia tikrą, tyrą ir gryno skonio aliejų. Kad jau seniai nebenaudoju džiūvėsių, manų ar juolab bulkos faršo standinimui, o beriu išspaudas (liet. rupinius), liekančias po riešutų ir sėklų virsmo aliejumi. Ir kad mūsų kieme laisvai bevaikštančios vištaitės irgi gauna rupinių, juk tai nuostabus baltymų šaltinis! Po pirmų bandymų spausti kokosinį aliejų ir šiais rupiniais palesinti mūsų lepūnėles, pusrytinė kiaušinienės kvapuose buvo galima užuosti ir kokoso natą. Ilgesnį laiką valgantys mūsų kiaušinius jau netgi atskiria kuo buvo lesinamos vištos – linų, saulėgrąžų ar pvz. žemės riešutų rupiniais.

Kada nors parašysiu apie visus mano gaminamus aliejus, o šiandien norėčiau pristatyti vieną iš labiausiai pavykusių eksperimentų su kokosiniu.

Daugelis mūsų mėgstame kepeninę, nuo seno ji būdavo gaminama su taukais, vėliau su sviestu. O man kilo idėja pagaminti kepeninę su kokosiniu aliejumi, kuris konsistencija primena sviestą, bet yra augalinės kilmės ir su ryškiu aromatu. Taip ir gimė mano firminė kepeninė, kuri yra būtinai valgoma su namine rugine duona ir gardinama raudonomis uogomis – bruknėmis, spanguolėmis, raudonaisiais serbentais ar putinais. Uogos suteikia puikią rūgščią atsvarą saldžiam kokoso kvapui (ne saldžiam skoniui) ir truputį kartumo turinčioms kepenėlėms.

Dažniausiai gaminu didesnį kiekį, nes dalį kepeninės sudedu į indelius ir sandėliuoju šaldiklyje. Tai labai patogu, jei staiga kažkas paskambina ir praneša, kad pasiilgo ir atlekia aplankyti, telieka ištraukti indelį ruošinio ir indelį raudonųjų uogų, ir gardžiuotis. Iki begalybės, nes ši kepeninė tiesiog tirpsta burnoje kartu su sproginėjančiomis uogomis.

Mano mėgstamiausios kepenėlės – kalakutų. Jos standesnės, nei vištų, o galvijų esame įpratę troškinti su daržovėmis ar malti ir kepti kotletus „kaip pas mamą”.

Kepeninei gaminti pasiruošiu:

1 kg kalakutų kepenėlių

150 g kokosų aliejaus

2 didesnius svogūnus

1 didelę morką

1 aš rupios druskos

1 aš džiovintų maltų čiobrelių

1 aš maltų pipirų mišinio

uogų

Kepenėles perplaunu po šalto vandens srove, nusausinu popieriniu rankšluosčiu ir, jei jos labai stambios, perpjaunu į kelias dalis. Svogūnus nulupu, pjaustau kubeliais, luptą morką sutarkuoju stambia tarka.

Į gilesnę keptuvę dedu kokosų aliejų, ir jam įkaitus, suberiu svogūnus ir morkas, druską ir pipirus ir galiausiai dedu kepenėles. Jos aliejuje sproginėja, todėl stumkite peiliu nuo pjaustymo lentelės į keptuvę nuo savęs, kad jeigu ir tykštels, tai ant lentelės ar blogiausiu atveju sienos, o ne ant rankų.

Dengiu dangtį, ugnį sumažinu iki minimaliausios ir palieku troškintis apie 15-17 min. Tuomet suberiu čiobrelius, vėl dengiu dangtį, išjungiu ugnį ir palieku atvėsti.

Keptuvės turinį pilu į virtuvinio kombaino indą ir S peiliais, sumalu viską iki vientisos tyrės. Viskas! Pradžioje atrodo, kad kepeninė per skysta, tačiau šaldytuve stingdamas kokosų aliejus padarys savo darbą ir sutvirtins tekstūrą.

Tiekiu su visu indeliu iš šaldytuvo, duodu svečiams peilį, duonos ir uogų. Labai tinka su marinuotomis daržovėmis, pavasarį itin gardu su šviežiu krapu ir ridikėliu.

Šią kepeninę patogu pasiimti į iškylas ar pagrybavimus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

4 atsakymai į “Firminė kepeninė”

  1. Aš praktiškai tokiu pačiu receptu gaminu kepenėlių paštetą, tik dar kelias džiovintas slyvas įmetu! Maniau, kad aš čia viena tik sugalvojus įdėti kokosų aliejų į paštetą ir atradus puikų derinį (visi kas ragavo sakė, kad nerealu). Pasirodo, ne aš viena 😀

    1. Miela Indre, faktas, kad ta pati mintis gali kilti ne vienam žmogui. Labai smagu žinoti, kad yra bendraminčių 🙂

  2. Ačiū, puikus ir paprastas receptas! 🙂 Norėjau paklausti, kiek laiko paštetas stovi šaldytuve?

    1. Miela Gabriele, šaldytuve, jei dengtame inde, iki 10 dienų laisvai stovės. Bet galima dalį užšaldyti šaldiklyje, atitirpdžius skonis beveik nepasikeičia.

Parašykite komentarą