Stambiai tarkuotų bulvių blynas

Kai kas šiuos blynus vadina studentiškais, kai kas ekonominiais, kitiems jie atrodo varguolių maistas. Žinoma, kai maistas gaminamas iš vieno ingrediento, vieno prieskonio ir riebalų kepimui, gali atrodyti, kad taip gaminama iš nepritekliaus. Bet kalbant apie šiuos blynus, liežuvis neapsiverstų jų kaip nors nepagarbiai vadinti, nes skonis yra dieviškas, o jei blynus tiekiu su įdomiais padažais ar iš blynų surenčiu sūrų tortą, prie stalo valgant stoja tyla.

Dabar, kai jau kasamos šviežios bulvės, pats geriausias laikas ruošti šį patiekalą. Kadangi blynų tešla gaminama iš bulvių tarkių, be kiaušinių, be miltų ar kitų rišančių medžiagų, svarbu, kad bulvės būtų sultingos ir krakmolingos.

Blyną, kurį gaminu pietums, kepu vieną didelį ir storą arba, jei planuoju gaminti užkandžių tortą, kepu 4-5 plonus,  pastariesiems reikia daugiau bulvių. 

Tam pasiruošiu:

1 – 1,5 kg bulvių

Druskos

Kepimui tinkamo aliejaus (naudoju saulėgrąžų) 

Bulves, jei jos šviežios, gerai nuplaunu, neskutu, odelėje yra kitokio, labai malonaus, skonio. Nešviežias bulves nuskutu ir kruopščiai perplaunu po tekančiu vandeniu.

Anksčiau paruoštas bulves tarkuodavau burokine tarka, dabar turiu puikų pagalbininką virtuvinį kombainą, kuris šį darbą atlieka greičiau, be susižeidimo galimybės ir be bulvių likučių.

Įkaitinu gilesnę keptuvę, pilu aliejų. Jo reikia tiek, kad būtų pilnai padengtas keptuvės dugnas, bent 1-2 mm.

Aliejui gerai įkaitus, dedu tarkius, vis paspausdama mentele, kad liktų kuo mažiau oro tarpų. Kepant plonus blynus, dedu apie 3-4 cm tarkių, vienam blynui – visus vienu kartu.  Pabarstau druska,

Dengiu dangtį, kaitrą sumažinu iki minimaliausios ir palieku kepti 12-15 minučių, Kartais reikia ir daugiau, geriausia matyti ar iškepusi apačiai blyno kraštuose, jis turi būti gerai apskrudęs. Ploniems blynams užtenka ir 6-8 minučių kepimo.

Apvertimo procedūra tokia – keptuvę pakeliu nuo ugnies, dešine ranka stipriai laikau dangtį ir apverčiu keptuvę. Blynas atsiduria ant dangčio. Tuomet keptuvę grąžinu ant viryklės, o blyną atsargiai nustumiu atgal į keptuvę. Neslėpsiu, įgūdžių reikia, kaip ir ore vartant lietinius, bet pabandžius pirmą kartą būna aišku kaip tai daroma.

Apvertus vėl saikingai pabarstau druska.

Antrą pusę kepu apie 10 minučių (3-4 ploniesiems), jei reikia, įpilu pakraščiuose truputį aliejaus, bet tik vos vos.

Didįjį blyną tiekiu karštą, su varškės padažu ar tiesiog gera kaimiška grietine.  Kartais, dažniau žiemos metu, pagaminu ir spirgučių ar grybų padažo.

O užkandžių tortui blynus atvėsinu ir pertepu sekančių produktų mišiniu, jam reikia:

360-400g varškės

80 g šalto rūkymo lašišos (nebūtinai)

1 šaukštelio druskos

3-4 šaukštų riebios grietinės

2 skiltelių smulkiai kapoto česnako 

saujelės kapotų krapų lapelių

Tortą bent 12 h komandiruoju į šaldytuvą ir tiekiu būtinai šaltą kaip užkandį.

 

Parašykite komentarą