Agurkų ir svogūnų salotos žiemai

Šias agurkų ir svogūnų salotas tarybiniais laikais gamindavo masiškai, netgi pramoniniu būdu, ir tiekdavo į valgyklas ir restoranus.  Vaikų mitybai buvo nerekomenduojamos dėl aštraus poskonio ir acto, tačiau namuose bobučių gaminamas salotas vaikystėje šlamšdavome pilna burna, man labai patikdavo svogūnų aitrumas ir saldžiarūgštis salotų skonis.

Dabar man šios salotos labiausiai patinka dėl to, kad sunaudojami peraugę agurkai, netgi didieji paršeliai, tereikia juos teisingai paruošti.  Šaltuoju metų laiku šias salotas tiekiu su grilio patiekalais ar tiesiog orkaitėje kepta mėsa ar paukščiu. Skonis malonus, svogūnai ir agurkai dėl trumpo kaitinimo lieka traškūs, tarsi ką tik marinuoti. Važiuojant į svečius prigriebiu stiklainį kitą, salotos itin mėgstamos kompanijos vyrų.

Gaminant naudojama palygint nedaug konservantų, tad tai puikus pasirinkimas vertinantiems sveikesnius produktus.

Klasikiniame recepte pagrindine nata groja krapai, pagaminu ir tokių, tačiau mums labiau patinka kalendros lapelių skonis, o jei jau kaukaziški kvapai stiklainyje, vienais metais įdėjau ir sausos adžikos prieskonių. Ir kartoju kasmet, nes labai, labai geras atradimas.  Jei nerastumėte šio prieskonių mišinio (retai sutinkamas prekybos centruose, dažniau randamas mugėse ar specializuotose parduotuvėse), galite naudoti grūstas aitriąsias paprikas ar čilių miltelius, šviežius čili pipirus.

Taipogi supaprastinau gamybos būdą, kadangi visiškai nedraugauju su sterilizacija, atradau žymiai lengvesnį būdą kaitinti gaminamas salotas, apie viską plačiau gamybos aprašyme apačioje.

Proporcijos sekančios, surašau ir gramais, ir „naminiais” matavimo kiekiais, kaip kam patogiau.

3 kg agurkų (sveriu jau paruoštus)

1 kg svogūnų

125 g cukraus (5 valgomi šaukštai)

90 g rupios druskos (3 valgomi šaukštai)

10 g sausos adžikos (1 nubrauktas šaukštas)

150 ml 6% obuolių acto (3/4 stiklinės)

120 ml tyro aliejaus (pusė stiklinės)

Ryšulėlis kalendros lapų 

Agurkus kelioms valandoms užmerkiu kuo šaltesniame vandenyje. Po mirkymo vidutinio dydžio, nesmarkiai peraugusius agurkus supjaustau pusžiedžiais. Paršeliams nulupu odą, išskobiu sėklas ir likusią mėsingą dalį taipogi pjaustau pusžiedžiais. Kaip ir svogūnus.

Paruoštas daržoves beriu į didelės talpos puodą. Sudedu cukrų, druską,  supilu aliejų ir actą ir galiausiai smulkiai kapotus kalendros lapelius.  Atsargiai šaukštu pamaišau, kad viskas apsijungtų, dengiu dangtį ir palieku 2-3 valandoms, karts nuo karto atidengiu dangtį ir vėl atsargiai pamaišau.

Pasiruošiu stiklainius, tinka absoliučiai bet kokios talpos, tačiau mano mėgstamiausi yra puslitriniai, atidarius tokį stiklainį salotas suvalgome net ir dviese per 4-5 dienas, tad išvengiu išmetimo.  Stiklainius išplaunu karštu vandeniu, sudedu ant grotelių orkaitėje, jungiu vėjelio funkciją/80ºC ir kaitinu apie 20 minučių. Dangtelius visada naudoju tik naujus, juos nuplikau verdančiu vandeniu ar prabraukiu spirite suvilgyta šluoste.

Praėjus numatytam laikui, puodą statu ant viryklės ir kaičiu didžiausią kaitrą.  Vis pamaišant, kaitinu, kol agurkai pradeda keisti spalvą,  tai kritinis momentas, kai reikia išjungti ugnį, nes jei kaitinčiau ilgiau, agurkai ištyžtų, taptų minkštais. Spalva keičiasi nebūtinai tuomet, kai puodo turinys pradeda kunkuliuoti, tad svarbu stebėti. Verta gaminti taip, o ne statant stiklainius į kitą puodą su vandeniu ir sterilizuojant 15 minučių.

Kuo skubiau sudedu salotas į stiklainius, užsuku dangtelius ir stiklainius, apverstus aukštyn kojomis ant pledo, uždengiu storesnio audinio rankšluosčiais ar nebedėvima pūkine striuke. Vieną tokią jau netgi vadinu „etatine konservante” 🙂

Konservus sandėliuoju rūsy, tačiau salotos puikiai laikosi ir kambario temperatūroje. Atidarius ir iškart nesuvalgius, laikau šaldytuve.

Parašykite komentarą